Bankovní převod

Neteller - internetová peněženka Platební styk mezi bankami lze rozdělit na dva základní druhy a to tuzemský (banky převádějí peníze mezi sebou v jednom státě) a zahraniční (zde banky peníze převádějí mezi sebou mezi státy). Bankovní převod v rámci EU (evropská unie) je považován za zahraniční převod a tomu také odpovídají poplatky jednotlivých bank.

Jak poslat příkaz (bankovní převod) máte v zásadě dvě možnosti a to:

  • buď máte u Vaší banky zřízenou službu "internetové bankovnictví" a vše je tímto pro Vás jednodušší a rychlejší
  • nebo tuto službu zřízenou nemáte a potom musíte napsat přikaz ručně a vše vyřídit na pobočce Vaší banky. Zaplatíte také vyšší poplatek za vyřízení.

V dnešní době internetu a moderních technologií má hodně lidí zřízeno u své banky tzv. "internetové bankovnictví". Je to velice užitečná věc, hlavně z důvodu úspory času a také pohodlí. Internetové bankovnictví neslouží pouze jen k převodům peněz, ale banky už tyto aplikace mají velice univerzální a můžete v nich dělat prakticky vše, co daná banka nabízí např.: standardní příkazy, trvalé příkazy, inkaso, sipo, aktivace platebních karet a mnoho dalšího.

Stále více bank nabízí tzv. "spořící účty", které jsou většinou provázané s internetovým bankovnictvím, takže si peníze necháte úročit a když je potřebujete, tak si je převedete během několika minut na Váš klasický bankovní účet.

Tuzemský bezhotovostní platební styk

Tuzemský bezhotovostní platební styk umožňuje bezhotovostní převody peněžních částek v Kč mezi účty vedenými bankami v ČR. Poplatky za tuzemský převod najdete v sazebníku Vaší banky. Každá banka má dnes internetové stránky, kde můžete najít potřebné informace.

Doba, než banka převede peníze na účet Vaší protistrany, je závislá na tom, zda peníze posíláte na účet u stejné banky nebo na účet u banky jiné.

  • Pokud se peníze převádí na účet u stejné banky, tak zde je to velmi rychlé a peníze by měli být převedeny během téhož dne, ale většinou se jedná o desítky minut nebo maximálně hodin.
  • Jestliže peníze převádíte do jiné banky, tak můžete počítat se lhůtou kolem 2-5 dní, podle toho jak u které banky.

U bankovního převodu Vám stačí zadat pouze základní informace, aby byl převod peněz úspěšný. Většinou Vám protistrana sdělí informace o převedu, podle kterých zadáte bankovní příkaz (převod).

  • předčíslí účtu (pouze pokud existuje)
  • číslo účtu
  • kód banky
  • částka, kterou budete posílat
  • variabilní symbol (většinou přidělen protistranou, pro spárování plateby)
  • konstantní symbol (není nutností, protistrana Vám může sdělit jaký kód tam napsat)
  • specifický symbol (pouze pokud je vyžadován)
  • zpráva pro příjemce (volitelné, některé spoelčnosti vyžadují vepsat např.identifikační číslo atd.)

Zahraniční bezhotovostní platební styk

Pokud potřebujete poslat peníze do zahraničí, tak můžete převod provést přímo z domova nejjednodušeji přes "internetové bankovnictví". Cena převodu přes internetové bankovnictví se pohybuje kolem 200 korun při převodu do zemí Evropské unie.

Při platbě do zahraničí musíte znát IBAN což je mezinárodní bankovní číslo účtu, které pomáhá jednoznačně identifikovat zahraniční banku příjemce. Pozor, ne každá banka je do systému IBAN zařazena.

Poplatky za provedení převodu se značně liší. Vliv na to má objem posílaných peněz, cílová země a také jak peníze posíláte.

Pokud chcete provést platbu v Eurech, musíte znát číslo účtu příjemce ve formátu IBAN. Bez toho nelze platbu provést. V případě, že platíte v rámci EU, máte šanci využít tzv. přeshraniční platební styk.

  • Musíte splnit určitá specifika, které Vás vyjdou cca na 250 korun. Pokud speciální požadavky nesplníte, pak platíte běžný převod do zahraničí, který se prodraží.
  • Jedna z podmínek je uvést IBAN a platba nesmí být vyšší než 50 tisíc EUR a musí být pouze v této měně.
  • V případě, že platíte do některé ze zemí EU, která nemá zavedeno euro, tak je možné v některých případech využít zvýhodněných cen v rámci velkých finančních mezinárodnících bankovních skupin. Tuto možnost nabízí např. Raiffeisenbank, Česká spořitelna, Volksbank, nebo ČSOB.

U zahraničního bezhotovostního platebního styku nevidím osobně žádné výhody a nejlepší způsob pro platby do ciziny je buď platba kreditní kartou, nebo využít stále více populárních internetových peněženek např. Skrill (Moneybookers), paypal.

  • Dlouhá doba, než banka převede peníze na účet Vaší protistrany může trvat až 14 dní.
  • Poplatky jsou velmi vysoké a pohybují se kolem 200 korun při převodu do zemí Evropské unie. V tomto případě není důležitý objem peněz, které posíláte. Pokud převádíte peníze do zahraničí mimo EU, poplatek se počítá jako procentní náklad z posílané částky. Je stanoven minimální a maximální poplatek, který za převod zaplatíte. Minimum se pohybuje kolem 200 Kč, maximum je pak 1500 – 2000 Kč.
  • náročné na informace (SWIFT, IBAN, atd.)

Přihlášení